הדרך החוקית והמהירה לפינוי פולשים, דיירים או שוכרים מפרי חוזה מנכס

 

הסיוט הגדול של כל בעל נכס הוא להתעורר למציאות שבה השוכר מסרב לשלם את חובו, להתפנות בסיום החוזה, או מבצע השתלטות חד צדדית על הנכס.

בכדי להכניס מעט וודאות במצב לא נעים זה, כתבנו עבורכם- בעלי הנכסים את המדריך להשבת הנכס לידיכם כחוק -  ביעילות ובמהירות.

יצחק ואלינה (שם בדוי) זוג קשישים, הנסמכים על קצבת זקנה בלבד, השקיעו לפני שני עשורים את כל הונם בדירה להשכרה, מתוך מחשבה שנכס זה יסייע להם להתקיים בכבוד בזקנתם. בבואם להשכיר את הנכס עשו בני הזוג כמיטב יכולתם להגן על עצמם: קיבלו ערבויות מהשוכרים, החתימו על חוזה ברור ודרשו צ'ק ביטחון.  למרות זאת, הם מצאו עצמם עומדים בפני שוקת שבורה. לאחר

שנתיים בדירה, החליטו השוכרים כי הם מסרבים להמשיך שלם ומסרבים להתפנות.  בינתיים חובות השוכרים מצטברים ולזוג הקשישים אין הכנסה לפרנסתם.

 

מצב זה עלול לקרות לכל מי שמשכיר נכס הנמצא בבעלותו. איש עסקים מפולפל בעל חנויות ושטחי מסחר, אם חד הורית שירשה דירה ומסתמכת על שכירות ממנה כמשכורת שניה, או זוג צעיר שלקחו משכנתא כדי להשקיע בנכס וכעת במקום להניב תפוקה, צובר חובות.

 

בניגוד לסברה הרווחת, בעלי הנכס אינם יכולים לנתק את הדירה מחשמל או מים, לפנות את השוכרים בכוח או להחליף את המנעול בנכס. אם יבחרו לעשות כן יקרא הדבר 'עשיית דין עצמי' והם יהיו חשופים לתביעות וענישה כבדה.

 

אם כך, מה ניתן לעשות?        
כדי לפנות דייר או פולש מנכס או קרקע כחוק יש לפעול בשני שלבים- השלב המשפטי ושלב הפינוי בפועל.

 

השלב הראשון – השלב המשפטי    
רצוי לפתוח שלב זה בשליחת מכתב התראה ולאחריו להגיש תביעה לפינוי מושכר בבית משפט השלום (להגשת התביעה תידרשו לשלם אגרה ראשונה בסך 657 ₪, התעריפים עשויים להשתנות) ולמנות שליח למסירה כדין של כתב התביעה לשוכר.

 

בהמשך יתקיים דיון משפטי. במידה והגיש השוכר כתב הגנה, ייקבע דיון בתוך 30 ימים; במידה והשוכר או הפולש לא הגיש כתב הגנה, ניתן לבקש פסק דין בהיעדר הגנה בחלוף 30 יום מקבלת כתב התביעה.

 

במסגרת פסק הדין, יקבע בית המשפט את המועד לפינוי.

 

במידה והשוכר או הפולש אינו מפנה את הנכס בהתאם להחלטת בית המשפט, יש לפתוח נגדו תיק בלשכת ההוצאה לפועל לביצוע פסק הדין לפינוי מושכר. (עם פתיחת התיק תדרשו לשלם אגרה בהתאם לתעריפי רשות האכיפה המשתנים)


עתה אנו מגיעים לשלב השני – שלב ההוצאה לפועל – ביצוע הפינוי

שלב זה נפתח במסירת הודעת פינוי לדייר השוהה בנכס. לאחר מכן, בעל הנכס יכול לבחור האם לבצע את הפינוי באמצעות לשכת ההוצאה לפועל או באמצעות חברה המתמחה בביצוע פינויי נכסים (מכל אדם וחפץ) כדוגמת חברת ביצורית אשר תפעל לפינוי הדייר באמצעות בעלי תפקיד מורשים ומוסמכים ע"י מערכת בתי המשפט. בשני המקרים יידרש בעל הנכס לשלם בעבור הוצאות הפינוי אותם יוכל לדרוש בחזרה מהמפונה.

 

שלמה אטרי, מנכ"ל חברת 'ביצורית', אשר מתמחה בביצוע פינוי נכסים מכל סוג על פי חוקי מדינת ישראל, מסביר את התהליך: "בחלוף המועד הנקוב בפסק הדין לפינוי ובמידה והשוכר לא פינה את הנכס כנדרש, יש לפנות ללשכת ההוצאה לפועל לצורך פתיחת תיק, קבלת מסמכי הודעת הפינוי ומסירתם לחייב."

 

"כחלק מהליך הפינוי, חברת ביצורית מבצעת מסירה אישית של הודעת הפינוי לדייר המחזיק בנכס. עם ההגעה לנכס בעל התפקיד מטעם ביצורית (בעל תפקיד הוא אדם בעל רישיון מיוחד שהוסמך ע"י משרד המשפטים לבצע פינוי שוכרים או ציוד)[מ1]  יבדוק מהם האמצעים הנדרשים לביצוע פינוי הנכס מכל אדם וחפץ, לדוגמה: רכב משא וסבלים, מנעולן וכיוב', וכן  ילמד כמה אנשים שוהים בנכס, האם צפויה התנגדות בעת הפינוי, האם קיימים בעלי חיים, האם נדרשת התערבות של מערך הרווחה העירוני במהלך הפינוי ועוד."

 

"בעל התפקיד יסביר למחזיקים בנכס את המשמעויות והעלויות הכרוכות בביצוע הפינוי וזאת על מנת לנסות ולהביא לפינוי  הנכס בהסכמה ובכך למנוע את הליך הפינוי בפועל אשר גורר עמו הוצאות כספיות, אובדן זמן יקר ואי נעימות למפונים.

 

לאחר מכן מכינה ביצורית תכנית פעולה לפינוי הנכס הכוללת תיאום בין כלל הכוחות הנדרשים לביצוע הפינוי כחוק בהם: משטרה, רפואה, מחלקת רווחה, כלבנות ואחרים בהתאם לצרכי הפינוי הנקודתיים; ומעבירה אותו לאישור הלקוח"

 

ביום הפינוי יגיעו כל הכוחות הנדרשים בתיאומה המלא  של חברת ביצורית, יפנו את הדיירים וציודם מהנכס, יחליפו מנעולים וימסרו את הנכס נקי מכל חפץ ואדם לבעליו החוקיים במהירות תוך שמירה על כבוד המפונים ורכושם.

 

 

אולם לא כל פינוי הוא פינוי פשוט כמתואר. פינוי שוהים בלתי חוקיים בנכס הינו הליך סבוך וקשה וכאשר השוהים בנכס הם קשישים, ילדים, או בעלי מוגבלות, ההליך הופך מורכב עוד יותר. אלו מצבים שדורשים תיאום מראש מיוחד בין גופים שונים.

 

 

הליך פינוי דיירים או פולשים מנכס כחוק הוא מחד הליך בירוקרטי הדורש הקפדה על הוראות החוק לצד הכנות מקצועיות קפדניות, נחישות ורגישות מאידך מסכם אטרי. "למעלה מ-20 שנה שביצורית פוגשת יום יום את בעלי הנכסים ואת הפולשים. הניסיון הזה, לצד יישום מוקפד של החוק והתקנות מאפשרים לנו לספק שירות מקצועי, אמין ומהיר תוך שמירה על כבוד האדם והמקום בנסיבותיו של כל מקרה.

 

 בניית אתרים 2all